Turnaj v Nitre

HC UNIZA štartovala 4. novembra 2019 na 7. ročníku Hokejového turnaja univerzít v Nitre. Zároveň išlo o prvé oficiálne podujatie, kde sa predstavil tento novovytvorený hokejový tím Žilinskej univerzity v Žiline.

Žilinskému výberu na turnaji pomohli aj piati hráči, ktorí nastupujú za seniorsky A-tím MSHK Žilina. Konkrétne išlo o Juraja Housu, Michala Comu, Dominka Surána, Denisa Valáška a Ondreja Prášila. Na podujatí sa predstavilo 6 mužstiev, ktoré boli rozdelené do dvoch trojčlenných skupín. Žilinčania si v tejto fáze zmerali sily s oboma domácimi univerzitami.

V prvom dueli nastúpili hráči spod Dubňa na zápas proti Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, ktorú po bezchybnom výkone zdolali hladko 6:0. V tomto zápase sa blysol hetrikom Graňák. Okrem neho si do streleckej listiny pripísali po jednom zásahu Prášil, Valášek a Housa. Ďalším súperom UNIZY boli hráči Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorí zvíťazili v mestskom derby nad SPU Nitra pohodlne 10:0. V zápase so Žilinou, tak mali už oba tímy istý postup do semifinále, ale rozhodovalo sa o tom, kto do neho pôjde z výhodnejšej prvej pozície v skupine. Úvod stretnutia bol vyrovnaný a priniesol dobrý hokej z oboch strán. Nitranom sa však podarilo skórovať, a po ďalších dvoch presných zápasoch začali domáci režírovať priebeh stretnutia, a napokon sa tešili z víťazstva 8:0.

HC UNIZA v semifinále narazila na víťaza druhej skupiny, Univerzitu Komenského v Bratislave. Žilinčanom v tomto súboji patril vstup do zápasu, keď po prvej tretine viedli zásluhou Comu 1:0. V druhej tretine pokračoval vyrovnaný priebeh, no Bratislavčania dokázali v závere prostrednej tretiny skórovať hneď dvakrát. Žilina sa v záverečnej časti hry už nezmohla na dorovnanie výsledku, naopak, inkasovala ešte 3 razy a po prehre 1:5 ju čakal súboj o bronz.

Neúspešným tímom z druhého semifinále bola Ekonomická Univerzita v Bratislave. Duel bol opäť vyrovnaný, no efektívnejší Bratislavčania vyhrali po výsledku 4:2, pričom v záverečných minútach bol rozdiel len o jeden gól a Žilinčania sa aj napriek tlaku nedokázali presadiť, ale ešte raz kapitulovali. O zásahy HC UNIZA sa v tomto dueli postarali Housa a Ábel. Žilinská univerzita v Žiline tak obsadila konečné 4. miesto, vďaka ktorému sa kvalifikovala na slovenskú univerziádu.

Výkony HC UNIZA zhodnotil tréner mužstva Alexander Gašparovič: „Turnaj hodnotíme pozitívne. Predvedený výkon bol veľmi solídny na to, že sme sa prvýkrát takto stretli. Bohužiaľ, s tým výsledkom až tak spokojní nie sme. Chalani podali dobré výkony, ale efektivita nás pripravila o lepší výsledok.“ Príčiny, ktoré stáli Žilinčanov lepšie umiestnenie, hľadal aj kapitán mužstva Martin Graňák: „Veľa šancí sme nepremenili a dosť sme sa nadreli na každý gól. Trochu nám chýbal aj dôraz v súbojoch a prihrávkach. Bolo vidieť, že sme ešte neboli zohratí a hrali sme spolu prvýkrát.“ Kapitán Žilinčanov bol však spokojný s predvedenou hrou. „S výkonmi sme celkom spokojní, ale s výsledkom nie. Bohužiaľ, výkon však nehovorí za výsledok. Náš tím sa každý rok zlepšuje a budúci rok budeme mať hádam ešte vyššiu kvalitu.“

Turnaj pri príležitosti 100. výročia akademického športu na Slovensku napokon ovládli premožitelia Žilinčanov zo semifinále, Univerzita Komenského v Bratislave, ktorá si vo finále poradila s UKF v Nitre 3:0. Bratislavčania zároveň obhájili vlaňajší triumf a pripísali si už šieste víťazstvo na tomto podujatí.

Autor: Tomáš Polanský