Aký bude výsledok zápasu korona vs. šport?

Začiatkom marca 2020 na Slovensku nastala situácia, ktorá nepriaznivo ovplyvnila celú našu spoločnosť. Zatvorenie prevádzok, obchodov, škôl alebo športovísk nám výrazne spomalilo život a rovnako tak aj ekonomický rast v celej krajine. Pokiaľ ide o posledné hospodárske krízy, tie nemali až taký dopad na odvetvie športu, pretože nebolo nutné rušiť žiadne športové podujatia. Kluby tým pádom dostávali peniaze od svojich sponzorov a taktiež nemuseli organizovať zápasy pred prázdnymi tribúnami. Aký dopad však bude mať na šport táto kríza?

Msk-zilina-0
Foto: Daniel Stehlík, cvak.sk

Pandémia mala enormne negatívny dopad na šport, a to tak na Slovensku, ako aj v zahraničí. Jediné odvetvie športu, ktoré nebolo nútené svoje súťaže v rámci sezóny 2019/20 ukončiť, bolo to futbalové. Momentálne prešla Fortuna liga úspešným reštartom a v skrátenom formáte bude dohratá v priebehu mesiacov jún a júl. Do konca mesiaca jún však stále platia tvrdé opatrenia, ktoré povoľujú maximálny počet 500 divákov na zápas. Od 1. júla by sa mal tento počet však zvýšiť a štadióny budú môcť byť zaplnené na 50% z celkovej kapacity štadióna.

Mshk-zilina-5
Foto: Daniel Stehlík, cvak.sk

1 000 divákov by bolo málo!

Opatrenia, ktoré sa mali vzťahovať na celý kalendárny rok 2020 by veľmi negatívne vplývali na rozpočty klubov. Z počiatku mala byť povolená návštevnosť športových podujatí len 1 000 divákov na jeden zápas, tímy, ktoré v minulých sezónach dosahovali vysoké čísla v návštevnosti, ako napríklad DAC Dunajská Streda, ŠK Slovan Bratislava, či MŠK Žilina, by takýmito reštrikciami prišli o značnú časť svojich príjmov. V prípade Dunajskostredčanov by to pri minuloročnej priemernej návštevnosti predstavovalo stratu  približne 47 000 € na zápas a na konci roka 2020 by sa celková strata vyšplhala až na viac ako 400 000€. Aj napriek tomu, že „Žltozelení“ mali počas skrátenej sezóny 2019/20 trojnásobne nižšiu priemernú návštevnosť ako ich súper zo Žitného ostrova, pri spomínaných opatreniach klub MŠK Žilina prišiel o takmer 11 000 € na zápas a celková strata by na konci roka 2020 predstavovala približne 100 000 €.

Foto: Daniel Stehlík, cvak.sk

Vďaka úspešnému zastabilizovaniu situácie v našej krajine sa rozhodlo o uvoľňovaní plánovaných opatrení a tak od 1. júla bude môcť navštíviť športové podujatia dostatočný počet ľudí na to, aby to kluby finančne neovplyvnilo. Kluby Fortuna ligy, ktorých priemerná návštevnosť presahovala 50% z celkovej kapacity, boli Dunajská Streda, Zlaté Moravce a Pohronie. V prípade Žiliny to bolo priemerne 2577 divákov na zápas, čo je 22% z celkovej kapacity štadióna pod Dubňom.

Spu-uniza_04-11_4560
Foto: Pavol Uhrin http://www.fotosport.sk/

Sponzoring a reklamné spolupráce sa môžu obmedziť

Sponzoring a reklamné spolupráce sú jednou z najdôležitejších súčastí dnešného športového prostredia. Predstavujú určitý druh marketingovej komunikácie, prostredníctvom ktorej sa sponzori dostávajú do povedomia širokej verejnosti. V našich podmienkach tvoria zdroje príjmov zo sponzoringu 10-30% z celkového rozpočtu športového klubu. V prípade Žilinských vlkov príjem zo sponzoringu a reklamných spoluprác za minulú sezónu činil približne 20% z ich celkového rozpočtu. Viaceré firmy a organizácie nie sú momentálne schopné vyčleniť finančné prostriedky na podporu športu, a práve preto môžeme očakávať, že sa tento podiel zníži.

Každopádne tohtoročná kríza bude mať dopad na ekonomiku klubov v každom športe. Do hry na pomoc športovému odvetviu by mali vstúpiť jednotlivé športové zväzy ale aj štát. Slovenský zväz ľadového hokeja má z minuloročných majstrovstiev sveta štvormiliónový zisk. Zväz ale deklaroval, že peniaze zo šampionátu budú prioritne využité na investície do mládeže a činností týkajúcich sa reprezentácie. Vedenie SZĽH sa však plánuje odvolať na vládu so žiadosťou o pomoc samotnému hokeju a rovnako tak slovenskému športu.

Bk-slavia-2

Porazí šport koronu?

Veríme, že dopad tejto krízy na športové odvetvie, ako aj všetky ostatné, sa podarí minimalizovať a naše profesionálne či univerzitné kluby nepoloží na lopatky ale naopak, budú môcť naďalej zveľaďovať šport v našom meste a nedopadnú tak, ako náš basketbalový klub Slávia Žilina, ktorý sa kvôli zlej finančnej situácii spôsobenej koronakrízou rozhodol neprihlásiť do extraligy v budúcej sezóne 2020/21.

Autor: Alexander Gašparovič, manažér HC UNIZA